301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Şubat 2014 - Pazar 23:48
 
CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Canan Kaftancıoğlu oldu.
Toplumsal Sorumluluk proje çalışmaları ve sivil toplum örgütleri ile gerçekleştirdiği etkinlikler ile tanınan Canan Kaftancıoğlu CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı oldu.
SİYASET Haberi
CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Canan Kaftancıoğlu oldu.

CHP Maltepe İlçesi dışından PM Kararı ile Maltepe Belediye Başkan adayı olarak atanan Kaftancıoğlu açıklandığı andan itibaren bazı Belediye Başkan Aday Adayları  ve CHP ‘liler   Sosyal Medyada atanma kararını  tepki ile karşılanırken  Aday adaylığı döneminde ve seçim çalışmalarının başında yayınladığı Seçim Manifestosunda  Maltepe’yi yönetecek olan belediye Başkan Aday Adayının  önseçim ile belirlenmesini isteyen  Başkan Adayının Maltepeli olması,Mümkünse Eğitimli olması ve Hakkında yolsuzluk  iddaası olmamasını önemle belirten Maltepe Belediye Başkan Aday Adayı Engin Özkan’ı  haklı çıkardı.

KENDİ KALEMİNDEN CANAN KAFTANCIOĞLU KİMDİR?

3 Şubat 1972 yılında Ordu İli Mesudiye ilçesinin Çiftlik Sarıca köyünde ailemin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Babam ilkokul öğretmeni, annem ev hanımıdır.

Köyde kavgalı olup barıştırılmak istenenler, eski radyosunu tamire getirenler, dilekçe yazdıracak olanlar ve ürettikleri tahılı, sütü, yoğurdu bizimle paylaşmak için gelmiş olan köylülerle geçirdim ilk yaşlarımı. Paylaşımı, birlikteliği ve bu birliktelikten doğan gücü ilk htiğim yerdir bu sevimli köy.

İlköğrenimime 1979 yılında Ordu Atatürk İlkokulu’nda başladım. İlkokul yıllarında okuma benim için bir aşka dönüştü. O yıllarda Ordu Merkez kütüphanesine kayıt olarak kitap alan yaşımın tek örneği idim (Kütüphane memurunun ifadesi). O yıllar gözlük takmaya başlayıp annemin “Çok kitap okuyorsun bu yüzden gözlerin bozuldu” diyerek benim okumamı engellemeye çalıştığı ve benim de inadına okuduğum yıllardır.

Ordu’da bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu’ndan sonra 1986 yılında Ordu Lisesi’ne başladım. Üniversite yıllarına kadar tüm eğitimim boyunca okul voleybol takımında yer aldım. Takım olarak birçok başarıya imza atarken ekip ruhunun önemini ve ekip olarak hedefe kilitlenmenin başarının ardındaki en önemli faktör olduğunu htiğim yerlerden biridir bu yıllardaki spor faaliyetlerim.

1989 yılı ÖYS sınavında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandım. Üniversite yılları benim için tıp eğitiminin yanı sıra toplumsal mozaikleri tanıma ve ilerici, çağdaş insanlarla bir araya gelme açısından da bir eğitim dönemi oldu. Toplumsal duyarlılık gerektiren konularda gerek bireysel gerekse çeşitli dernekler aracılığıyla çalışmalarımı sürdürdüm. Bu yıllar zorlu eğitimimin yanı sıra; saha doktorluğu, nöbet tutma gibi ek işler yaparak ailemin üzerindeki maddi yükü azaltmak adına çok yoğun çalıştığım yıllardır.

1995 yılında fakülteyi bitirerek Sivas Suşehri Devlet Hastanesi’nde acil hekimi olarak görev yapmaya başladım. Burada sevgili eşim Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile tanıştım. 1980 yılında karanlık güçler tarafından yaşamının en verimli çağında elimizden alınan kayınpederim Ümit Kaftancıoğlu’nun yaşamını yakından tanıma fırsatı buldum. Emekten, halktan yana olan çizgisi, insan sevgisi, köyüne ve köylülerine olan bağlılığı birçok alanda yol göstericim oldu. Ardahan ili Koyunpınarı köyüne Ümit Kaftancıoğlu kütüphanesi yaptırarak MEB’na bağışladık. Yine Esenyurt Erenler Cemevi ve Kültür Vakfı ile Ardahan Dernekler Federasyonun kütüphanelerini kurarak insanlarımızın kitap okumalarına katkıda bulunmaya çalıştım.

1997 yılında ise Tıpta Uzmanlık Sınavında başarılı olarak İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda ihtisas yapmaya hak kazandım. 2000 yılında 8 ay süresince Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda olgu taraması yaparak “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” isimli uzmanlık tezimi hazırladım. Böylelikle bir üniversitede ilk kez, işkence konusu ve gerçeği tez olarak işlenmiş oldu.

İhtisasımı tamamladıktan sonra çok arzu etmeme rağmen üniversitede tezim, kadrosuzluk ve siyasi duruşum nedeniyle yer bulamayınca, 2000 yılı nisan ayında Bağcılar’da Özel Işık Tıp Merkezi’nin kurucu hekimlerinden biri olarak yer aldım ve halen Genel Koordinatör olarak görev yapmaktayım.

2009 yılında yakınları siyasi cinayetlerde kaybetmiş aileleri bir araya getirerek Türkiye’de bu cinayetlerin yeniden tartışılmasına önayak olan Toplumsal Bellek Platformunu kurdum. Halen sözcülüğünü yapmaktayım. Platform çalışmaları kapsamında ulusal ve uluslararası basın, TV kuruluşlarında yer aldım.
Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olmasıyla birlikte CHP’de ki değişime katkı sunmak amacıyla 2011 yılı Ekim ayında CHP İstanbul İl yönetiminde görev aldım. Dışarıdan eleştirmekle birşeyleri değiştirmemin mümkün olmayacağından hareketle, içeriden katkı sunmakla doğruya ulaşmanın mümkün olacağına inananlardanım. Bu inançla çalışmaya başladım. Siyaseti bir “sıfat” için yapmanın ötesinde kendimce bir anlam katmaya ve katkı sunmaya çalıştım. Kendimi tanımlamam gerektiğinde ise; “sıfatlardan hoşlanmayan, sıfatsız bir şekilde insan kalmaya çalışan biri” dedim.
Yalın Ses yayınlarından çıkan “Çocuklar Babalarını Anlatıyor – Benim Babam Bir Kahramandı” isimli bir kitabım, bilimsel ve sosyal alanda olmak üzere çok sayıda yayın, makale ve röportajım bulunmaktadır
. Hobilerim toplumsal etkinliklerde sorumluluk almak, seyahat etmek, motosiklet kullanmaktır. Orta derecede ingilizce bilmekteyim. Evliyim ve Çağım Işık adında, adı gibi yoluma ışık olan bir kızım var.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: CHP, Maltepe, Belediye, Başkan, Adayı, Canan, Kaftancıoğlu, oldu.,
Yorumlar
Haber Yazılımı